Voleibaliștii, un punct din confruntarea cu Baia Mare

Sursă foto: Krisztian Bucsi

În penultima etapă, intermediară, a turului Diviziei A1 la volei masculin, echipa universitară a jucat cu CS Știința Explorări Baia Mare în Sala Sporturilor „Horia Demian”. Jocul a avut loc ieri, 12 decembrie, iar în urma scorului final, 3-2 pentru oaspeți, punctele s-au împărțit: două la Baia Mare și unul la Universitatea Cluj.

Dacă primul set l-au câștigat ușor „studenții”, 25-17, următorul l-a obținut Știința, 25-21. Al treilea set a fost cel mai disputat, iar pe final clujenii au reușit să-l adjudece cu 25-23, dar Baia Mare a continuat să fie agresivă și a obținut setul patru, 25-22. Astfel, jocul a ajuns în decisiv, acolo unde echipa băimăreană s-a impus cu 15-13 și, implicit, a câștigat partida, scor 3-2.

La finalul acestei etape, Baia Mare a rămas pe locul opt cu opt puncte, iar Universitatea Cluj a coborât o poziție, zece, având șase puncte.