ISTORIC BOX
Până în 1918, dintre practicanţii clujeni ai boxului, cel mai valoros sportiv pe plan naţional şi internaţional a fost, fără îndoială, Virgil Salvanu. În primul deceniu de după 1918, sportul cu mănuşi cunoaşte o oarecare înviorare organizatorică, în cadrul unor cluburi sportive de tradiţie, ca: K.K.A.S.E. (Clubul Sportiv al Angajaţilor Comerciali din Cluj), îndreptându-şi atenţia spre mediile muncitoreşti, orientare îndreptăţită, care după mai mulţi ani, îşi va arăta roadele.
În primii ani de după 1918, sportul acesta are o oarecare trecere şi în mediul studenţesc, dar apoi, încet, încet, interesul scade şi din lipsa mijloacelor. După Primul Război Mondial, ajunge la Cluj, sculptorul Gyemánt János, pasionat al boxului şi un excelent pedagog. În scurt timp reuşeşte să strângă în jurul său la K.K.A.S.E. o serie de tineri extrem de talentaţi ca: Pálfi Victor, fraţii Dorian şi Tătaru, Bűkősi, Kézdi şi Schlezak, tineri care au reuşit curând să afirme boxul clujean pe plan naţional.
În anul 1930, semi-mijlociul Pálfi Victor a adus oraşului său natal prima centură de Campion naţional al României, urmând să o dobândească din nou în următorul an.
Secția de box s-a reactivat în cadrul Clubului Sportiv Universitatea Cluj în anul 2013, iar primul titlu de campion național a fost cucerit de cadetul Alin Lingurar la Campionatele Naționale de la Craiova din luna noiembrie 2013. Pugiliștii Universității Cluj, pregătiți de maeștri Iosif Hercz, Octavian Matiș și Alexandru Turei, au obținut următoarele rezultate (67 medalii în șase ani):
2013. 5 medalii: 1 aur, 2 de argint, 2 bronz;
Cupa României de cadeți: 13-18 mai, Tg. Jiu: Alin Bodea – locul II, Doghi Dorin – locul III, Dani Daniel Bobi – locul III.
Doghi Dorin – locul II la Campionatul European Școala de Box, categoria 38,5 kg cadeți, Dublin Irlanda, 28.07-04.08.2013.
Alin Lingurar – locul I la Campionatul Național de cadeți, 26-20 noiembrie 2013, Craiova.
2014. 12 medalii: 4 de aur, 5 de argint, 3 de bronz;
Campionatului Național de Tineret, 16-22 februarie 2014, Bistrița: Narcisa Mureșan – locul III la categoria 57 kg;
Campionatul Național de Juniori, 8-12 aprilie 2014, Cluj‑Napoca: Alin Lingurar – locul II, Doghi Dorin – locul III;
Cupa României feminin, 16-22 iunie, Tulcea: Locul III – Narcisa Mureșan;
Campionatul Național de Cadeți, 8-13 septembrie, Sulina, Tulcea: Samuel Șanta – locul I, Alin Bodea – locul I, Tudor Pașcu – locul II;
Cupa României, 21-25 octombrie 2014, Craiova: Doghi Dorin – locul I, Alin Lingurar – locul II;
Cupa României, 15-19 decembrie 2014: Alin Bodea – locul I, Samuel Șanta – locul II, Tudor Pascu – locul II.
2015. 10 medalii: 3 argint, 7 bronz;
Cupa României Feminin, 23-28 februarie, Buzău: Narcisa Mureșan (sen) – locul III, Gianina Topan (jun) – locul III;
Campionatul Național de Juniori, 8-14 martie, Buzău: Doghi Dorin – locul III;
Cupa României de cadeți, 25-30 mai, Brăila: Samuel Șanta – locul II;
Campionatul Național de Seniori, 5-8 august, Tg. Mureș: Iancu Ionuț – locul III;
Campionatul Național Feminin, 27.09-04.10. 2015, Câmpulung Muscel: Narcisa Mureșan – locul II, Gianina Topan – locul II;
Cupa României Juniori, 5-11 octombrie, Onești: Alin Bodea – locul III;
Campionatul Național de Tineret, 13-18 octombrie, Călărași: Andrei Șerdean – locul III;
Campionatul Național de Cadeți, 15-21 noiembrie, Craiova: Samuel Șanta – locul III.
2016. 11 medalii: 2 de aur, 5 de argint, 4 de bronz;
Cupa României Feminin, Seniori + Juniori, 14-21 februarie, Rm. Sărat: Mureșan Narcisa – loc II, Topan Gianina – loc II;
Cupa României Seniori, 21-27 martie, Brăila: Iancu Ionuț – loc II;
Cupa României Tineret, 17-23 aprilie, Bacău: Doghi Dorin – loc I;
Cupa României Juniori, 09-15 mai, Brăila: Bodea Alin – loc II, Santa Samuel – loc III;
Campionatul Național Juniori, 24-27 august, Mangalia: Ana Maria Someșfălean – locul I;
Campionatul Național de Tineret, 24.09-01.10. 2016, Brezoi, Vâlcea: Doghi Dorin – locul III;
Campionatul Național de Juniori, 24-29 octombrie, Tg, Jiu: Alin Bodea – locul III;
Campionatul Național de Cadeți, 27.11-02.12.2016, Zalău: Cristian Lăpăzan – locul II, Florin Cimpoeșu – locul III.
2017. 12 medalii: 4 de aur, 1 argint, 7 bronz;
Campionatul Național Seniori/U22, 15-19 februarie, Brăila: Andrei Șerdean – locul III;
Cupa României feminin, 27.02 – 4.03.2017, Rm. Sărat: Himena Kocsis – locul III;
Cupa României Seniori, 4-9 aprilie, Bacău: Andrei Șerdean – locul III;
Cupa României Tineret, 18 -23 aprilie, Piatra Neamț: Doghi Dorin – locul I, Ioan Mureșan – locul III;
Campionatul Național de Cadeți, 2-8 mai, Brezoi, Vâlcea: Cristian Lăpăzan – locul I, Florin Cimpoeșu – locul I;
Campionatul Național de Box Feminin, 28.08-03.09.2017, Mangalia: Narcisa Mureșan – locul II, Raluca Popescu – locul III;
Campionatul Național Box Tineret, 18-23 sept, Bacău: Doghi Dorin – locul I;
Campionatul Național Seniori, 6-10 noiembrie, București: Andrei Șerdean – locul III, Baias Tomas – locul III.
2018. 17 medalii: 3 aur, 6 argint, 8 bronz;
Finala Campionatului Național U22, 24-28 februarie 2018, Tg. Jiu: Narcisa Mureșan – locul II, Doghi Dorin – locul III, Andrei Șerdean – locul III;
Cupa României Feminin, 6-10 martie, București: Livia Lance – locul II, Aura Pop – locul II;
Cupa României de Cadeți, 13-18 aprilie, Brezoi, Vâlcea: Alexandru Busuioc – locul I;
Campionatul European, 12-30 mai, Albena, Bulgaria: Alexandru Busuioc – locul 5 cadeți, categ. 43 kg;
Cupa României de Tineret, 2-7 iulie, Sighișoara, județul Mureș: Samuel Șanta – locul I, Alexandru Suciu – locul II, Alin Bodea – locul III, Răzvan Doghi – locul III;
Cupa României de seniori, 2-5 august, Iași: Doghi Dorin – locul III;
Campionatul Național Feminin, 27.08-01.09.2018, Eforie Nord: Ana Maria Șomeșfălean – locul II, Ana Maria Rostaș – locul III;
Campionatul Național Tineret, 9-14 oct, Tg. Mureș: Alexandru Suciu – locul III;
Campionatul Național Cadeți, 22-27 oct, Satu Mare: Alexandru Busuioc – locul I, Adrian Șanta – locul III;
Finala CN de seniori, 26-30 noiembrie, Iași: Doghi Dorin – locul II.
2019. 12 medalii: 1 aur, 2 argint, 9 bronz.
Cupa României box feminin, 26.02.-03.03, București:
Locul 2 – Ana Maria Someșfălean – 60 kg senioare
Locul 3 – Ana Maria Rostaș – 48 kg cadete
Locul 3 – Ana Maria Georgiana Gergely – 46 kg cadete.
Cupa României de juniori, 12 – 18 martie, Pitești:
Locul 3 – Alexandru Busuioc – 48 kg.
Cupa României de cadeți, 7-13 iulie, Tg. Jiu:
Locul 3 – Adrian Șanta – 46 kg.
Campionatul Național de Tineret, 12-17 august, Bacău:
Locul 3 – Nagy Istvan -52 kg.
Campionatul Național de box feminin, 15-22 septembrie, Eforie Nord:
Locul 2 – Ana Maria Gergely – 46 kg cadete.
Finala Campionatului Național de box pentru juniori, 7 -13 octombrie, Brăila:
Locul 3
– Cristian Lăpăzan – 46 kg
– Alexandru Busuioc – 48 kg
– Florin Cimpoeșu – 80 kg.
Finala Campionatului Național de Seniori, 14-19.10.2019, Târgu Mureș:
Locul 3 – Doghi Dorin – 63 kg.
Cupa României de Tineret, 27-30 noiembrie, Iași:
Locul 1 – Nagy Istvan – 52 kg.
2020. 4 medalii: 2 argint, 2 bronz.
Finala Campionatului Național de Seniori masculin, 03-09.02.2020, Iași:
Locul 3 – Nagy Istvan – 52 kg.
Cupa României feminin, 23-29 feb, Buzău:
Locul 2 – Aura Pop – 64 kg tineret.
Cupa României seniori, 2-7 decembrie, Arad:
Locul 2 – Nagy Istvan – 57 kg.
Campionatul Național de cadeți, 2-7 decembrie, Arad:
Locul 3 – Gabriel Gârbovan – 48 kg.