Vlad Dobra câștigat și medalia de aur la „europenele” de natație masters

După ce duminică a câștigat medalia de argint în proba de 100 de metri mixt din cadrul Campionatelor Europene Masters de înot în bazin scurt de la Madeira, Vlad Dobra a obținut miercuri încă o medalie și încă pe cea mai prețioasă, în cursa de 200 de metri mixt.

Sportivul de la ”U” Cluj-Napoca a încheiat primul parcursul cu timpul de 2 minute, 17 secunde și 63 de sutimi la aproape 3 secunde distanță de cel de al doilea clasat, germanul Claudius Ditz. De remarcat că timpul obținut de Vlad Dobra este și un nou record personal, mai bun cu 1 secundă și 27 de sutimi decât precedentul stabilit în luna octombrie a acestui an.

Ne alăturăm cu toții celor spuse de antrenorul Philgas Șoit, imediat după încheierea cursei, despre acest rezultat extraordinar: „Mulțumesc Vlad pentru efortul tău! Sunt foarte mândru de tine!”