Rezultate excelente ale tinerilor înotători

La sfârșitul săptămânii trecute a avut loc la Debrecen, în Ungaria, concursul de natație “Hajós Alfred Kupa 2022”, la care Universitatea Cluj a fost reprezentată de  Cătălin Ungur, Narcisa Ilea, Gabriel Icobescu și juniorii Mihnea Pop și Tania Pop,

Cătălin Ungur s-a clasat pe primul loc la 50 de metri fluture categoria open, Mihnea Pop a câștigat probele 50 de metri fluture și 100 de metri spate și a sosit pe locul doi la 200 de metri spate juniori. Gabriel Icobescu a câștigat la rândul lui întrecerile de 50 de metri și 200 de metri liber iar Narcisa Ilea pe cea de 200 de metri bras și a sosit a doua în cursa de 100 de metri bras. Tania Pop a alăturat acestei salbe de rezultate un loc 3 la 100 de metri spate juniori.

De notat că, la Debrecen, Cătălin Ungur a încheiat învingător proba de 50 de metri fluture cu un timp mai bun decât cel cu care a câștigat Campionatul Național.

Următoarele provocări pentru înotătorii de la ”U” Cluj sunt Cupa României pentru juniori, tineret și seniori care va avea loc la Târgoviște între 1 și 4 iunie iar apoi Campionatul Național al copiilor, în 10-12 iunie la Brașov și Campionatul Național al cadeților în 22-26 iunie, la Târgoviște