Locul 4 pentru baschetbaliste la final de sezon

Echipa de baschet feminin a CS Universitatea Cluj a jucat meciul doi al finalei mici din LNBF pe teren propriu. Partida cu CSTBv Olimpia Brașov a avut loc ieri, 22 aprilie, iar la final brașovencele au câștigat, scor 76-72 (17-20, 21-15, 23-18, 15-19). Astfel, brașovencele au condus cu 2-0 la general și s-au clasat pe locul 3 la finalul sezonului LNBF, iar clujencele pe locul 4.

„Studentele” au deschis scorul, iar oaspetele au înscris abia după patru minute de joc, scorul la jumătatea primul sfert fiind 9-5, iar la prima pauză 20-17. În sfertul secund, Olimpia Brașov a preluat conducerea, 20-24, dar după câteva minute clujencele s-au aflat din nou în avans pe tabelă, 35-30. Scorul pauzei mari a fost în favoarea oaspetelor, 35-38. La finalul sfertului trei tabela arăta 53-61 pentru oaspete, dar în sfertul patru lucrurile au stat diferit. Deși după câteva minute de joc scorul era 58-68, cu patru minute înainte de final tabela arăta 67-68. Brașovencele au gestionat mai bine minutele de final și au câștigat cu 76-72.

Coșghetera partidei a fost jucătoarea Universității Cluj, Olena Samburska, cu 24 de puncte, urmată de sportiva Olimpiei, Kristina Higgins, cu 23 de puncte. Pentru Universitatea Cluj au mai înscris: Theairra Taylor 18, Ioana Ghizilă 11, Irina Părău 10, Amanda Thompson 7 și Aida Kalusic 2.