Etapa a IV-a a Superligii CEC Bank s-a desfășurat sâmbătă, 29 septembrie, iar echipa de rugby masculin, ”U” Prodvinalco, a jucat în deplasare cu nou-promovata SCM Gloria Buzău.
Meciul a început la ora 11:00 și a fost câștigat de Gloria Buzău cu 12-7, după ce „studenții” au jucat în inferioritate numerică din repriza secundă.
„Am făcut un meci destul de bun, dar din păcate nu am reușit să marcăm. De la începutul reprizei secunde am rămas cu un om în minus pe teren, în urma unui cartonaș roșu. Imediat după aceea, am primit un cartonaș galben, am jucat în 13 oameni. Am avut o atitudine destul de bună, dar nu am reușit să înscriem, iar în ultimele 20 de minute echipa din Buzău nu a ieșit din terenul ei decât o singură dată. Victoriile vor veni, dar trebuie să avem răbdare. În ultimele două meciuri, cu Dinamo și Buzău, am dominat și meritam să câștigăm”, a explicat Horea Hîmpea antrenorul rugbyștilor universitari.
În clasament, ”U” Prodvinalco ocupă locul 7 cu trei puncte, iar SCM Gloria Buzău este pe locul 5 cu nouă puncte.