Handbalistele au cedat în prima etapă din Liga Florilor

Sursă foto: Marius Jucan

Ieri, 2 septembrie, echipa de handbal feminin a CS ”U” Cluj a disputat prima etapă din sezonul 2018-2019 al Ligii Florilor. Handbalistele antrenate de Alin Bondar au primit vizita formației brașovene, ASC Corona 2010 Brașov, și au cedat cu 28-30.

Începutul de joc a fost echilibrat, dar apoi „studentele” au reușit să se distanțeze, 6-3. Corona Brașov s-a apropiat pe tabelă și a egalat, 8-8, iar la pauză conducea cu 15-12. În repriza secundă echipele au mers de la egal la egal, dar pe final brașovencele au fost mai lucide și au câștigat cu 30-28. Mihaela Ani-Senocico a fost cea mai bună marcatoare cu 17 goluri, 12 dintre ele fiind de la 7 metri. Pentru echipa clujeană au mai marcat Lazăr 6, Stoklosa 3 și Dindiligan 2 goluri.

După această primă etapă, clujencele ocupă locul 8 în clasament, iar următorul joc îl vor disputa tot pe teren propriu, adversara fiind CSM Slatina în 9 septembrie.