Ghindele în careul de ași al Rugby Europe Women’s Sevens Trophy

Sursa foto: Mark Brown

În perioada 21-23 iulie, la Esztergom, în Ungaria, s-au disputat partidele din etapa a doua a Rugby Europe Women’s Sevens Trophy. Ghindele, cu sportivele legitimate la ”U” Cluj Alina Dincă și Monica Rusu, au ocupat poziția a patra, fetele antrenate de Nicoale Tarcan clasându-se pe aceeași poziție și în clasamentul general al ediției 2017 a competiției.

Conform www.frr.ro, în prima fază, cea a grupelor, Ghindele au înfruntat doar Letonia și Ucraina, Moldova lipsind din competiție. Astfel partida de debut a însemnat un 25-0 împotriva Moldovei, prin neprezentarea adversarelor, acesteia urmându-i un nou succes, 26-5 în fața Letoniei. Practic cele două victorii au asigurat calificarea echipei noastre naționale în sferurile de finală, în ultima partida Ghindele fiind invinse de Ucraina cu 29-7. Locul secund în Grupa C ne-a asigurat astfel continuarea parcursului către semifinalele locurilor 1-4.

Pentru accederea în penultimul act, Ghindele au întâlnit Elveția debutând cu o primă repriză strânsă, 7-5 în favoarea noastră. După pauză elevele lui Nicoale Tarcan au dominat jocul și s-au desprins la 21-5, pe final Elveția reducând diferența la 21-10. În semifinale adversara s-a numit Scoția, cea care avea să câștige competiția, în fața căreia am cedat cu 32-0, pentru ca apoi în finala mică, a locurilor 3-4, Ghindele să încheie la egalitate prima repriză, 5-5, dar apoi să cedeze din nou în fața Ucrainei, scor 17-5.

Ca și în prima etapă, care a avut loc la Ostrava, Ghindele s-au clasat pe poziția a patra, la fel și în clasamentul general, un loc în careul de ași al Rugby Europe Women’s Sevens Trophy care depășește obiectivele propuse înaintea competiției pentru o echipă cu jucătoare tinere, care au demonstrat că își merită locul în echipa națională feminină de rugby 7.