Echipa de baschet feminin și-a atins obiectivul

Etapa a 7-a a Ligii Naționale de baschet feminin a adus ”U” Cluj cea de a doua victorie consecutivă, după ce fetele noastre au învins pe BC Sirius Mureșul Târgu Mureș cu 55-50, în meciul disputat sâmbătă, în Sala Sporturilor „Horia Demian”. Pe sferturi a fost: 11 – 3,  13 – 17,  10 – 19 și 21 – 11, scoruri care vorbesc de la sine despre tensiunea și încleștarea de pe parchet.

De altfel, despre această partidă, antrenorul Ioannis Koukos a declarat pentru u-cluj.ro:

„Am obținut a doua victorie consecutivă de astă dată împotriva echipei Sirius Târgu Mureș, într-un meci tensionat în condițiile în care fiecare dintre cele două formații își dorea mult să câștige. Conducerea pe tabela de marcaj a alternat dar noi am jucat foarte bine în sfertul al patrulea și ne-am apropiat o victorie pe care o consider meritată. Fiecare meci câștigat reprezintă un plus la încrederea în forțele proprii ceea ce înseamnă mult în economia campionatului. Urmează câteva zile de pauză datorate întreruperii pentru meciurile echipei naționale, ne vom odihni și apoi vom reveni cu forțe proaspete pentru următoarele confruntări.”

Punctele pentru ”U” au fost realizate de: Tanesha Ola Seni Sutton 23, Petra Șanta 11, Yevheniia Putra și Alexandra Uiuiu câte 8 și Kelemen Kincso 5 puncte.