Trei medalii la Campionatul Național de judo U18

La sfârșitul săptămânii trecute, în perioada 28-30 septembrie, s-a desfășurat finala Campionatului Național pe Echipe U18 și Ne Waza. Competiția de judo destinată juniorilor Under 18 a avut loc la Sala Sporturilor din Miercurea Ciuc.

În cadrul Campionatului Național pe Echipe, Universitatea Cluj a cucerit medalia de argint. Echipa vicecampioană națională a fost formată din: Dzitac Ioan (60 kg), Lungu Flavius (60 kg), Gergely Gabor (66 kg), Ionasciuc Cristian (81 kg), Stoica Riccardo (90 kg) și Creată Paul (+90 kg).

La individual Ne Waza U18, judokanii universitari au cucerit două medalii în limitele categoriei -81 kg. Paul Creată și-a adjudecat medalia de aur, în vreme ce Riccardo Stoica a terminat pe treapta a treia a podiumului.