O victorie și o înfrângere pentru baschetbaliste

Echipa de baschet feminin ”U” Cluj a câștigat cu 72-59 meciul disputat sâmbătă, în cadrul turneului de la Sfântu Gheorghe, contra formației ACS KSE Târgu Secuiesc.

În partida contând pentru etapa a 15-a a Ligii Naționale de baschet feminin, fetele noastre au început excelent, au condus cu 6-0, după care pe o perioadă de relaxare au cedat inițiativa însă, revenind pe final, au reușit totuși să câștige primul sfert cu 16-13.

Al doilea pătrar a aparținut clar elevelor lui Ioannis Koukos care s-au impus cu 22-11 și conduceau la pauză cu 38-24.

La adăpostul acestei diferențe, „studentele” au cedat inițiativa în sfertul 3 pe care l-au pierdut cu 16-9 dar s-au revanșat în ultimul, încheiat cu 25-19 scor care a și consfințit victoria Universității Cluj cu 72-56.

Partida de aseară, contra campioanei ACS Sepsi Sic Sfântu Gheorghe a însemnat practic reeditarea finalei Cupei României și a avut același deznodământ: covăsnencele s-au impus clar, de această dată cu 96-41, pe sferturi 33-10, 23-13, 18-13 și 22-5.

Korinne Campbell a fost din nou cea mai bună marcatoare a echipei noastre cu 23 de puncte în prima întâlnire și 15 în cea de a doua urmată de Rashida Timbilla cu 19+10 și Alexandra Uiuiu, autoare a 18 și respectiv 10 puncte.