Mihnea Brie – locul 8 cu România la „mondialele” U23 de baschet 3X3

Echipa Națională de baschet U23 a României a încheiat ediția 2023 a Cupei Mondiale FIBA 3X3, desfășurată la Lublin în Polonia, pe un meritoriu loc 8 din totalul de 20 de echipe care s-au aliniat la startul competiției.

După evoluții foarte bune în faza grupelor, echipa noastră a jucat duminică în sferturile de finală ale întrecerii, împotriva reprezentativei Statelor Unite.

Mihnea Brie, alături de Aurelian Gavriloaia, George Blaj-Voinescu și Vlad Nistor au început curajos și plini de determinare partida cu naționala americană, jucând de la egal la egal cu adversarii în primele trei minute ale confruntării. Apoi, odată cu trecerea timpului, echipa Statelor Unite – cea care avea apoi să devină noua campioană mondială – a preluat controlul și s-a impus în final cu 21-13.

Mihnea Brie a reprezentat cu brio Clubul Sportiv Universitatea Cluj, el fiind al doilea cel mai bun marcator al echipei României cu 17 puncte reușite în 5 partide disputate.