Două competiții de rugby masculin, sâmbătă, la Cluj

 Sursă foto: Marius Jucan

Sursă foto: Marius Jucan

Parcul Sportiv „Iuliu Hațieganu! din Cluj-Napoca este sâmbătă, 24 gazda a două competiții de rugby masculin. 

Începând cu ora 11:00 va avea loc prima etapă a Campionatul Național de rugby 7 seniori, ediția 2019 -2020, care reunește la start nouă echipe. Competitia programeazaă trei etape în această toamnă, returul fiind programat pentru primăvara anului viitor și se joacă sub formă de turneu.

Campioana en-titre a competiției este Știinta Petroșani, care s-a impus în ultima rundă a ediției trecute în fata echipei CS Năvodari cu 12-7.

Etapele Campionatului Național de rugby 7 seniori:
24 august 2019 Cluj
31 august 2019 Iași
14 septembrie 2019 Arad
14 martie 2020 Petroșani
21 martie 2020 Galați

Etapa 1, Cluj

Grupa A:
CS ”U” Cluj, CSM Galați, CSU Arad, CS Mănăștur, Sportul Studențesc

Grupa B:
Știința Petroșani, RC Bârlad, CSM Sibiu, Politehnica Iași

Programul meciurilor:
ora 09:00, CSM Galați-Sportul Studențesc (Grupa A)
ora 9:20, CSU Arad-CS Mănăștur (Grupa A)
ora 9:40, Știința Petroșani-Politehnica Iași(Grupa B)
ora 10:00, RC Bârlad-CSM Sibiu (Grupa B)
ora 10:20, Sportul Studențesc -CSU Arad (Grupa A)
ora 10:40, CS ”U” Cluj-CSM Galați(Grupa A)
ora 11:00, Politehnica Iași-CSM Sibiu (Grupa B)
ora 11:20, Știința Petroșani-RC Bârlad(Grupa B)
ora 11:40, CSU Arad-CS ”U” Cluj (Grupa A)
ora 12:00, CS Mănăștur-Sportul Studențesc (Grupa A)
ora 12:20, RC Bârlad-Politehnica Iași(Grupa B)
ora 12:40, CSM Sibiu-Știința Petroșani(Grupa B)
ora 13:00, CS ”U” Cluj-CS Mănăștur(Grupa A)
ora 13:20, CSM Galați-CSU Arad (Grupa A)
ora 14:00, Sportul Studențesc -CS ”U” Cluj (Grupa A)
ora 14:20, CS Mănăștur-CSM Galați(Grupa A)
ora 15:10, Partida locurilor 7-8: Loc 4 Grupa A-Loc 4 Grupa B
ora 15:30, Partida locurilor 5-6: Loc 3 Grupa A-Loc 3 Grupa B
ora 15:50, Partida locurilor 3-4: Loc 2 Grupa A-Loc 2 Grupa B
ora 16:10, Partida locurilor 1-2: Loc 1 Grupa A-Loc 1 Grupa B

În urma stabilirii clasamentului se vor acorda următoarele puncte:
Loc 1-16p, Loc 2-14p, Loc 3-12p, Loc 4-10p, Loc 5-8p, Loc 6-6p, Loc 7-4p, Loc 8-2p, Loc 9-1p.

De la ora 18:00 este programat a se desfășura meciul dintre ”U” Prodvinalco – CSM Știința Baia Mare care contează pentru etapa a III-a din Cupa României.

Comments

comments