CSM Târgoviște – ”U” Cluj 60-51

Sursă foto: Marius Jucan

Echipa de baschet feminin a disputat ieri, 7 noiembrie, etapa a doua, restantă, din LNBF, grupa A, cu CSM Târgoviște. Meciul a avut loc în Sala Sporturilor din Târgoviște, iar echipa gazdă a câștigat la nouă puncte diferență, 60-51 (17-8, 12-17, 11-14, 20-12).

Echipa din Târgoviște a fost mult mai lucidă la înscrierea coșurilor de la distanță și conducea la finalul primului sfert, 17-8. În schimb, în sfertul doi clujencele au fost mult mai motivate, au profitat de seceta din atacul gazdelor și la pauza mare s-au apropiat la patru puncte de Târgoviște, 29-25. Gazdele au avut probleme în atac și la începutul sfertului trei, iar clujencele au trecut în avantaj, 29-32. Târgoviștencele și-au revenit și meciul a început să fie echilibrat, scorul înaintea ultimelor 10 minute de joc fiind 40-39. Echilibrul s-a menținut și în ultimul sfert, iar pe final gazdele s-au distanțat și au câștigat partida cu 60-51.

Pentru echipa CS ”U” Cluj au înscris: Rishonda Napier 22 de puncte, Irina Părău 10, Arlesia Morse 8, Aleksandra Begenisic 7 și Marina Sfârlea 4.