Baschetbalistele au câștigat în prelungiri la Satu Mare

Jucătoarele antrenate de Dragan Petricevic au obținut o victorie muncită în deplasare cu CSM Satu Mare, scor 72-80 după o repriză de prelungiri. Lipsită de mai multe piese de bază, ”U” Cluj a început mai greu partida din ultima etapă a turului Ligii Naționale, însă a revenit în repriza a doua și a trimis meciul în prelungiri. În timpul suplimentar, clujencele au luptat cu determinare și au obținut în final o victorie foarte importantă. Scorul pe sferturi a fost 17-11, 17-13, 13-17, 19-25 și 6-14.

Principala marcatoare a echipei noastre a fost Zahna Medley cu 24 de puncte, secondată de Chelsea Davis cu 22 de puncte. Taneisha Harrison a înscris 18 puncte, evoluând, alături de Gabriela Irimia, în toate cele 45 de minute ale partidei.

Echipa de baschet masculin a clubului nostru s-a impus în acest week-end tot pe teren străin, scor 60-79 împotriva celor de la Olimpic 2 Baia Mare, într-un meci din etapa a șaptea a Ligii 1.