Aur și bronz la Campionatul Balcanic de judo U21

Sala Sporturilor „Transilvania” din Sibiu a programat în perioada 15-17 iunie Campionatul Balcanic de Judo Juniori Under 21.

De la Clubul Sportiv Universitatea Cluj au participat doi judoka, ambii clasându-se pe podium. Alexandra Mazilu a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la categoria -78 kg. Judoka universitară a trecut în lupta pentru medalia de aur a competiției pe rând de: Elli Nika (Grecia), Cristina Sîrbuleț (Ro), Sidika Isik (Turcia) și Maria Xyggeni (Grecia). Medalia de argint a categoriei a fost câștigată de turcoaica Sidika Isik, iar medalia de bronz a mers la  Cristina Sîrbuleț.

La masculin, Răzvan Bodea a intrat pe tatami în limitele categoriei -73 kg și a obținut victorii împotriva bosniacului Edis Huseinbegovic și bulgarului Georgi Gramaticov, însă a pierdut în fața lui Halil Cimen din Turcia, cel care și-a adjudecat medalia de aur. În meciul pentru locul 3, Răzvan Bodea s-a impus în lupta cu Răzvan Burdușel.