Volei masculin – aproape de o frumoasă surpriză

Universitatea Cluj a fost aproape de o frumoasă surpriză în setul al doilea al partidei cu Dinamo, disputată sâmbătă, în deplasare, în cadrul etapei a 7-a a Diviziei A1 la volei masculin. Din păcate setul s-a încheiat cu 25-23 pentru bucureșteni pentru ca în final să fie 3-0 (25-16, 25-23, 25-10) în favoarea echipei gazdă.

La întoarcerea acasă, antrenorul Milan Bratic a făcut pentru u-cluj.ro o scurtă analiză a jocului:

„Gazdele ne-au surprins în primul set cu servicii  foarte puternice, acesta fiind principalul lor atu dar de fiecare dată când am reușit să preluăm corect am fost la același nivel cu ei. Setul al doilea a fost probabil cel mai bun pe care l-am făcut în acest sezon, cu servicii puternice, blocaje reușite și cu o apărare de calitate. Unele momente în care concentrarea nu a fost la maximum ne-au privat însă de o frumoasă surpriză dar este explicabil, noi fiind încă lipsiți de experiență. În ultimul set, probabil și dezamăgirea pierderii setului precedent, a dus la o scădere drastică a atitudinii ceea ce, chiar dacă este explicabil, eu nu pot accepta. Oricare ar fi scorul  trebuie să jucăm la intensitate maximă fiecare punct mai ales într-un meci cu Dinamo pentru că nu ai mereu ocazia să ai în față un astfel de adversar.”

În etapa următoare, a 8-a, ”U” va întâlni, sâmbătă, de la ora 17, în Sala Sporturilor „Horia Demian” pe SCM Zalău.