Șulcă și Ungureanu – medaliați cu aur la Praga

Clubul Sportiv Universitatea Cluj are doi medaliați cu aur la Openul European de la Praga, desfășurat la sfârșitul săptămânii trecute.

Monica Ungureanu a câștigat categoria 48 kg, după ce a trecut pe rând de austriaca Jacqueline Springer, în semifinale de olandeza Amber Gersjes iar în finală s-a impus în fața lui Tanzer, din Austria.

Pentru Adrian Șulcă este prima medalie în competițiile de seniori. Șulcă și-a trecut în palmares medalia de aur la categoria 73 kg, după ce a câștigat finala cu cehul Jakub Jecminek.

De asemenea, judoka legitimat la ”U”-CSM Cluj Petr Zhukov a cucerit medalia de bronz la 66 kg, după ce l-a învins în meciul decisiv pe austriacul Kimran Borchashvili. La categoria 57 kgilograme, judoka universitară Loredana Ohâi s-a clasat pe locul 7.

La competiția ce punctează în clasamentul IJF, care se ia în calcul la calificarea la JO, au concurat 270 de sportivi din 23 de țări, iar România a fost reprezentată de 10 băieți și 7 fete.