Rezultatele echipelor universitare de rugby

Stadionul din Parcul Sportiv „Iuliu Hațieganu” a găzduit sâmbătă, 15 septembrie, etapa a doua a SuperLigii CEC Bank și cea de-a șasea etapă din Campionatul Național de Rugby în 7 Feminin.

De la ora 11:00, echipa de rugby masculin ”U” Prodvinalco a primit vizita formației CSM București, care s-a impus cu scorul de 49-13, obținând și punctul bonus ofensiv. Prima repriză a fost ceva mai echilibrată, cu elevii lui Horea Hîmpea având șansa de a deschide scorul, însă trei încercări ale oaspeților, față de două penalități ale gazdelor, au stabilit rezultatul pauzei, 21-6. Pentru Universitatea Cluj, Georgel Cătuna a fost autorul unei încercări, iar Ovdiu Melniciuc a punctat dintr-o transformare și două lovituri de pedeapsă.

Începând cu orele 13:00, s-au desfășurat partidele din etapa a 6-a a Campionatului Național de Rugby 7 feminin, senioare și junioare. Etapa de la Cluj a fost câștigată de CS Agronomia București, atât în competiția destinată senioarelor, cât și a junioarelor.

6. CS Parohial – 22p
*În partidele directe punctaverajul este favorabil pentru CSS Unirea Iași (92-78)
** În partidele directe punctaverajul este favorabil pentru RC Arieșul (70-44)