Stadionul Florea Dumitrache din Complexul Sportiv Dinamo a găzduit sâmbătă, 4 mai, partidele din etapa a 3-a a Campionatului Național de Rugby 7 feminin senioare și junioare, la ambele categorii victoria revenind echipei CS Politehnica Iași.
La senioare a contat dubla partidă dintra CS Politehnica Iași și CS Agronomia. În primul joc ieșencele au luat un avantaj consistent, revenirea din finalul jocului a celor de la Agronomia nereușind să mai schimbe situația învingătoarei. În a doua partidă s-a consemnat remiza și astfel CS Politehnica Iași se menține lideră și în clasamentul general al senioarelor.
Și la junioare, tot disputa dintre CS Politehnica Iași și CS Agronomia a fost cea care a stabilit câștigătoarea etapei. După un meci aspru cu patru cartonașe galbene și unul roșu, s-a impus CS Politehnica Iași, echipă care conduce și în clasamentul general al junioarelor.
Rezultate senioare:
CS Agronomia CS ”U” Cluj 43-0
CS Poli Iași – CS Agronomia 21-17
CS ”U” Cluj – CS Poli Iași 7-38
CS ”U” Cluj – CS Agronomia 0-35
CS Agronomia – CS Poli Iași 12-12
CS Poli Iași – CS ”U” Cluj 41-0
Clasament etapă: 1.CS Poli Iași -11p, 2.CS Agronomia – 9p, 3.CS ”U” Cluj – 4p
Clasament general: 1.CS Poli Iași -31p, 2.CS Agronomia – 29p, 3.CS ”U” Cluj – 12p
Sursa: super-liga.ro