Rugbyștii au cedat partida de la Iași

”U” Prodvinalco a disputat sâmbătă, 20 mai, meciul din deplasare cu Politehnica Iași, contând pentru prima etapă a fazei de play-out. Ieșenii s-au impus în final cu scorul de 27-19 pe stadionul „Tepro”, confruntarea consemnând patru eseuri dintre care unul înscris de clujeni.

Primele puncte ale partidei le-a marcat Ionuț Mazăre, uvertura clujenilor concretizând o lovitură de pedeapsă la câteva minute distanță însă Daniel Plai a egalat din același procedeu și echilibrul de pe tabela de marcaj s-a menținut până la jumătatea primei reprize deși Politehnica Iași a avut o primă ocazie clară de a finaliza în terenul de țintă advers. În minutul 22, după o acțiune a clujenilor, Tei Semisi a recuperat balonul pentru ca apoi în urma unei incursiuni de aproximativ 60 de metri să înscrie primul eseu al partidei, transformat de Daniel Plai, reușitei gazdelor, Universitatea Cluj replicând cu lovitura de pedeapsă a lui Ionuț Mazăre, ecartul fiind de numai patru puncte în favoarea Politehnicii Iași. notează super-liga.ro.

La pauză, tabela indica 10-6 în favoarea gazdelor iar acestea au reușit să își păstreze avantajul până final.