Rezultate bune la turneele amicale de box

Sportivii secției de box a CS ”U” Cluj au participat la sfârșitul săptămânii trecute la două turnee de pregătire. Trei pugiliști universitari au participat la Turneul internațional „Festivalul de vară” de la Szeged, Ungaria. Competiția s-a desfășurat în aer liber pe malul Tisei, iar obiectivul a fost popularizarea boxului și creșterea pepinierii la diferite categorii de vârstă. În cadrul acestei cupe, Andrei Șerdean a ocupat locul I după ce a trecut în finala categoriei 91 kg de Vaczi Robert, din Ungaria. Cadeții Cristian Lăpăzan (categoria 38 kg) și Alexandru Busuioc (categoria 40 kg), au terminat pe treapta a doua a podiumului.

Tot sâmbătă, 19 august, Doghi Dorin, a participat la ediția a III-a a Cupei „Primăriei Jucu”. Boxerul Universității Cluj s-a întors triumfător la categoria 58 kg, după ce s-a impus în finală în fața lui Mitică Gabor, legitimat la Arena Box.