Rezultate bune la competițiile de atletism de la Pitești

La sfârșitul săptămânii trecute, în perioada 20-21 mai 2017, a avut loc la Pitești prima etapă a Campionatului Național de Seniori, Tineret și Juniori și Campionatul Național Universitar. Cele două competiții de atletism au fost organizate pe Stadionul „Nicolae Dobrin”. La Campionatul Național Universitar, UBB Cluj a participat cu zece sportivi dintre care opt sunt legitimați la secția de la atletism de la Universitatea Cluj. În cadrul competiției, universitarii clujeni au obținut 7 clasări pe podium.

Feminin:
Loc 1 – 200 m – Răzor Bianca,
Loc 1 – 400 m – Răzor Bianca,
Loc 3 – 5000 m – Zudor Iulia.

Masculin (legitimați la ”U” Cluj):
Loc 1 – ștafeta 4 x 400 m – Mureșan Raul, Opriș Antoniu, Tăut Cristian, Parge Robert,
Loc 2 – 400 m garduri – Opriș Antoniu,
Loc 3 – 800 m – Tăut Cristian,
Loc 3 – ștafeta 4 x 100 m – Mureșan Raul, Parge Robert, Tăut Cristian, Banea Alexandru.

La prima etapă a Campionatului Național de Seniori, Tineret și Juniori, atletul Universității Cluj, Opriș Antoniu, a terminat pe treapta a doua a podiumului la proba de 400 m garduri seniori iar Tăut Cristian s-a clasat pe locul 2 la tineret la 800 m. Ștafetele masculine au obținut un loc 1, respectiv un loc 3 pe podium.