Încep competițiile la scrabble

Șase sportivi legitimați la secția de scrabble a CS ”U” participă sâmbătă și duminică, 25-26 februarie 2017, la prima etapă a Campionatului Național de Scrabble Anglofon. Competiția este destinată seniorilor și va avea loc la București. De la Universitatea Cluj vor participa seniorii Mihai Pantiș, Cătălin Caba, Ovidiu Tămaș, Iuliu Fabian , precum și junioarele Delia Diac și Diana Sandu.

Cele două junioare au debutat anul trecut în întrecerile dedicate seniorilor și au reprezentat România la Campionatele Mondiale de Tineret. Participarea celor două sportive la competiția supremă de la Lille a fost cu atât mai importantă cu cât România a fost singura țară din Europa participantă la acest campionat mondial a cărei limbă oficială nu este engleza. Delia Diac s-a clasat pe locul 78 cu 11 victorii, iar Diana cu 10 victorii a încheiat competiţia pe locul 90 din 107 participanţi.