Final frumos de an pentru handbaliste

Sursă foto: Marius Jucan

Echipa de handbal feminin a Clubului Sportiv Universitatea Cluj a jucat aseară, 15 noiembrie, ultima partidă oficială a Ligii Florilor din acest an. Meciul etapei a X-a s-a disputat contra campioanei României, CSM București, în Sala „Rapid”, iar victoria le-a aparținut bucureștencelor, 34-28 (21-11).

În primele minute ale jocului, „studentele” au reușit să egaleze echipa gazdă de două ori, dar „tigroaicele” s-au distanțat rapid și scorul pauzei a fost în favoarea lor, 21-11. În partea secundă, CSM București s-a mai relaxat, iar elevele lui Alin Bondar au profitat de acest lucru și au înscris mai multe goluri decât în prima repriză, dar finalul le-a aparținut gazdelor, care au câștigat cu 34-28.

Pentru echipa clujeană au marcat: Chintoan 9, Lazăr 5, Petruș 5, Berbece 4, Boian 2, Vasiliu 2 și Vălean 1. Golurile formației CSM București au fost înscrise de Hagman 10, Gullden 7, Curea 5, Bazaliu 4, Kurtovic 3, Udriştioiu 2, Manea 1, Jorgensen 1 și Grubisic 1.

Liga Florilor se va întrerupe deoarece România va participa la Campionatul Mondial din decembrie, iar prima etapă din 2018 este programată pe 10 ianuarie.