Clasări pe podium la Maribor

Ana Dascăl

Ana Dascăl

Orașul Maribor din Slovenia a găzduit în weekendul 9-10 decembrie, turneul internațional MM Maribor 2017. De la secția de natație a CS Universitatea Cluj au participat sportivele Ana Dascăl și Kata Korponay, care au reușit să se clasaze pe podim la următoarele probe:

Ana Dascăl
locul 1 la categoria de vârstă 14 ani: 50m liber, 50m fluture,100m fluture,100m craul
locul 1 la open: 50m fluture
locul 2 la open: 50m liber
locul 3 la categoria de vârstă 14 ani: 200m liber
locul 3 la open: 100m fluture.

Kata Korponay: loc 3 la 200 fluture open.

Acesta a fost ultimul concurs de înot din acest an, iar bilanțul pe 2017 al secției de natație a CS ”U” Cluj în competițiile oficiale este de 48 de medalii, dintre care 35 de aur, 6 de argint și 7 de bronz.

Ana Dascăl a cucerit la cele două campionate naționale nu mai puțin de 26 de medalii de aur, iar cel mai bun rezultat a fost un loc 3 la proba de 100 m liber în cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE), desfășurat în perioada 6-7 mai la Gyor, Ungaria.