Baschetbalistele au ratat victoria în ultimul sfert

Sursă foto: Dan Bodea

Echipa de baschet feminin a CS ”U” Cluj a încheiat turul Ligii Naționale cu o înfrângere pe terenul campioanei ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, 66-82 (15-15, 17-19, 22-23, 12-25). Meciul dintre cele două a avut loc pe parchetul din sala „Sepsi Arena” sâmbătă, 9 decembrie, de la ora 18:30.

Echilibrul s-a menținut în prima jumătate a partidei, iar echipele au preluat pe rând conducerea. Primul sfert s-a încheiat la egalitate, 15-15, iar al doilea a fost câștigat de Sepsi la două puncte diferență, 19-17. Astfel, scorul la pauza mare a fost 34-32 pentru gazde. În sfertul al treilea, scorul a fost strâns, 23-22, dar „studentele” au pierdut victoria în ultimul act când Sepsi s-a impus cu 25-12, scorul final fiind 82-66.

Coșgheterele partidei au fost Annemarie Godri-Părău și Tyaunna Marshall, sportivele echipei gazdă, cu 20 de puncte, iar pentru Universitatea Cluj cele mai multe puncte au fost reușite de Ioana Ghizilă, 17. Aida Kalusic 15, Amanda Thompson 14, Leslie Vorpahl 11, Theairra Taylor 5 și Radoslava Bachvarova 4 au fost celelalte marcatoare ale echipei clujene.

La final de tur, clujencele se află pe locul cinci cu 11 puncte, iar Sepsi este liderul clasamentului cu 16 puncte.