Baschetbalistele au deschis cu o victorie seria din finală cu ACS Sepsi SIC

”U” Cluj a câștigat primul meci din finala campionatului de baschet feminin, scor 64-66 pe terenul grupării din Sfântu Gheorghe. Pe sferturi, tabela a indicat 12-12, 18-15, 12-19 și 22-20. Începutul confruntării a fost echilibrat, iar la pauza mare s-a intrat cu scorul de 30-27. Spre finalul sfertului trei, ”studentele” au preluat conducerea și au păstrat-o pentru o perioadă îndelungată de timp. Deși au revenit în avantaj, gazdele s-au văzut din nou conduse după reușita de 3 puncte semnată de Taneisha Harrison cu 9 secunde înainte de final.

Pentru Universitatea au evoluat Nikki Dixon (10 puncte), Andra Mandache (15 p), Taneisha Harrison (17 p), Brittany Denson (16 p), Dajana Butulija (8 p), Bianca Voica, Teodora Neagu și Gabriela Irimia.

Partida cu numărul doi din ultimul act al Ligii Naționale are loc astăzi, 21 aprilie, cu începere de la ora 19:00, tot pe terenul echipei ACS Sepsi SIC. Seria se va muta la Cluj-Napoca săptămâna viitoare.