Baschetbalistele au cedat la Satu Mare în prelungiri

Echipa de baschet feminin a CS Universitatea Cluj a jucat în cadrul etapei a X-a a Ligii Naționale, în deplasare, la CSM Satu Mare. Partida s-a disputat sâmbătă, 16 decembrie, și s-a încheiat cu scorul de 91 la 89 în favoarea sătmărencelor.

Rezultatele pe cele patru sferturi au fost: 20-23, 18-20, 21-25, 24-15, iar la finalul celor 40 de minute regulamentare de joc tabela de marcaj a arătat scorul de 83-83. În sfertul de prelungiri, fetele pregătite de Dragan Petricevic au înscris doar 6 puncte, în vreme ce gazdele au marcat 8 și au câștigat partida și punctele puse în joc, urcând pe poziția a doua în clasament. Universitatea Cluj a acumulat 12 puncte și ocupă locul șase în clasamentul Ligii Naționale de Baschet Feminin.

Leslie Vorpahl, jucătoarea Universităţii Cluj, a fost coşghetera partidei cu 26 de puncte, iar de la Satu Mare s-a remarcat Porchia Green cu 21 de puncte. În următoare etapă, 23 decembrie, „studentele” vor juca în deplasare la SCM Timișoara.